SJSL wall of fame!

SJSL wall of fame!

RATALUOKKIEN SUOMENMESTARIT KAUTTA AIKOJEN

SM Ski luokat:SM Runabout luokat:
Ski JuniorRunabout Lite
2023 Topi Järvenpää2015 Jani Harveinen
2022 Ander-Hubert Lauri
2021 Topi Järvenpää (GP3.1)
2019 Severi Salonen SM RUNABOUT JUNIOR GP4
2018 Severi Salonen 2023 Katarina Sepp
2017 Severi Salonen 2022 Ron Ruben Lutt
2016 Severi Salonen 
2015  Mattias Reinaas 
SPARK GP4
Ski Lite2023 Severi Salonen
2016  Mikko Wikman2022 Niclas Qvist
2015  Davy Gustafsson2021 Aada Tilenius
2014  Timo Laitinen2020 Rami Tilenius
2019  Tommi Mendolin
 2018  Pasi Vuorela
 2017  Pasi Vuorela
 2016  Timo Laitinen
Ski Open/800 Open2015  Niko Salminen
2011  Timo Laitinen 
2010  Lari MontonenRunabout GP2
2009  Niko Salminen2022 Rami Tilenius
2021 Mikko Wikman
 2019 Markus Kesküla
 2018  Erkki Koppel
Ski Stock/Ski 800 Stock2017  Timo Kiikka
2013  Mikko Laitinen 
2012  Kristiina PeltolaRunabout Beginners
 2015 Kunter Lemming
  
Ski GP / SKI GP1
2023 Severi Salonen
2022 Marten MänniRunabout Stock
2021  Severi Salonen2016  Jim Siren
2020  Severi Salonen2016  Jim Siren
2019  Severi Salonen2015  Pancho Marjak
2018  Severi Salonen2014  Joni Hakoniemi
2017  –2013  Jani Vuori
2016  Mikko Wikman2011  Pancho Marjak
2015  Marten Männi2010  Pancho Marjak
2014  Rami Koivuniemi2009  Henri Vainio
2013  Janne Rantanen 
2012  Janne RantanenRunabout Open
 2010  Henri Vainio
  
Ski GP2Runabout GP / GP1
2023 Jerry Olin2023 Tommi Mendolin
2022 Tomi Mannonen2022 Tommi Mendolin
2017 Mikko Wikman2016  Petri Honkonen
2015  Andrus Lutt
 Ski GP32014  Timo Kiikka
2023 Severi Salonen2013  Henri Vainio
2022 Severi Salonen2012  Tomi Rantatalo
2021 Severi Salonen
2020 Severi Salonen
2019 Severi Salonen SPARK Lady Cup
2018 Severi Salonen2023 Aada Tilenius
2017 Lari Montonen2022 Aada Tilenius
2021 Aada Tilenius
SKI GP42019 Reetta Rintanen
2023 Ander-Hubert Lauri
 
Ski Beginners Cup / Ski Beginners GP1
2023 Olli Salo 
2022 Marcus Videvik
2021 Jami NumminenSPARK Beginners Cup
2020 Jerry Olin2023 Ellar Kurvits
2019 Janne Virta2021 Reetta Rintanen
 2020 Karl Kesküla (EST)
SM SKI HOBBY GP12019 Jani Salminen
2023 Siiri Salonen
2022 Anto Hallikma
SM VETERAN GP1
2023 Arto Järvenpää
2022 Arto Järvenpää
SM SKI LADIES BEGINNERS GP1
2022 Nina Lavikainen
SM SKI VINTAGE
2023 Jaakko Perimaa

ENDURANCE LUOKKIEN SUOMENMESTARIT KAUTTA AIKOJEN

SKI RUNABOUT SPARK / GP4
2023 328 Reinaas 2023 Wikman Racing Team (Open)2023 SK Propstars
2023 ARX Racing (Vintage)2023 #espillähiki (Vintage)
2022 Tunpi One Racing1 (GP3)2022 Racing Team 887 (Open)2022 Detroit Racing Team (GP4)
2022 WRT (GP OPEN)2022 95 Racing Team (Super Chicken)
2021 Maittu & Two Amigos (EST) 2021 Team Wikman 2021 Henergy Racing Team
  2020 Team Henergy  
2018 Wikman Racing 2018 Team Koppel 2018 Team Supafly Racing
2015 Team Circus Monkeys 2015 Piston Racing 2017 Team Circus Monkeys
2014 Team Circus Monkeys 2014 Team BBTF 2016 Team Circus Monkeys
2013 88 Racing 2013 Lohja Jetsport 2015 Team Circus Monkeys
2012 Team Circus Monkeys 2012 88 Racing  
  2011 HC Helmets  
  2010 88 Racing  
     

FREESTYLE SM

2023 Pentti Keinänen ja Babilec Kornel
2022 –
2021 Pentti Keinänen
2020 Pentti Keinänen
2019 Pentti Keinänen
2018 Veli-Pekka Viitanen
2017 Pentti Keinänen
2016 Pentti Keinänen

FREESTYLE OLD SCHOOL

2022 Vesa Salonen
2021 Ile Ranta
2020 Jesse Haapala

SUIHKULAUTAILUN SM

2019 Miika Tourunen
2018 Miika Tourunen

SM SLALOM

SKIRunaboutSPARK
2015 Mikko Wikman2015 Erik Seppänen2015 Juuso Loukko


SJSL:n jakamat tunnustukset

VesijettiurheilijaTulokas Freestyle
kilpailija
HerrasmiesKauden junioriKauden tapahtumaKauden YAMAHA kuljettaja
2023Siiri SalonenAksel RauhansaloTuomas SalonenAksel Rauhansalo
2022Siiri SalonenHanna SalonenVeli-Pekka ViitanenVesa SalonenTopi JärvenpääSM5 MessiläHeikki Huusko
2021Severi SalonenLeif NymanPentti KeinänenVesa SalonenSM4 MessiläLeif Nyman
2020 Janne VirtaTomi MannonenPentti KeinänenVesa
Salonen
SM1/SM3 JollasTomi Mannonen
2019Severi SalonenJanne VirtaPentti KeinänenTuomas SalonenSM3 Jollas
2018Severi SalonenAleksi HalénPentti KeinänenVesa SalonenSM1 Sieravuori
2017Severi SalonenMikkeli
2016Feetu RajajärviSieravuoren leiri
2015Lohja
2014Pasi VuorelaLuvia
2013Mikko SeistolaLuvia
2012Timo Kiikka
2011Janne Rantanen
2010Kaj CaloniusPancho Marjak
2009Marko Köngäs
2008Rami Koivuniemi
2007Jarkko Sadinkangas
2006Niko Salminen & Janne Järvinen
2005
2004Lari Montonen
2003Markus Tiihonen
2002Tomi Reimavuo
2001Kari Hätälä
2000Tomi Tapper
1999Team Sea You Girls
1998Samu Pietarinen
1997Sami Pettersson
1996Pasi Korsman
1995Janne Laukkanen
1994Juhani Salminen
1993Jarkko Lind
1992Mika Jauhiainen

Kauden suihkulaitailija
2019 Miika Tourunen
2018 Miika Tourunen

Hallituksen jakamat erityspalkinnot

2023Arto JärvenpääLajin edistämispalkinto